Haber

AB, Nijer ile Güvenlik İşbirliğini Askıya Aldı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Avrupa Birliği’nin (AB) Nijer ile tüm güvenlik iş birliğini askıya aldığını duyurdu. Borrell, “AB, Nijer’deki darbe sonucunda ortaya çıkan yetkilileri tanımıyor ve tanımayacak.”

Yüksek Temsilci Borrell, Nijer Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Omar Tchiani olarak da bilinen Abdourahmane Tchiani’nin geçiş yönetimini devraldığını devlet televizyonunda açıklamasının ardından yazılı açıklama yaptı. Borrell, AB’nin darbe sonucu ortaya çıkan yetkilileri tanımadığını ve tanımayacağını açıkladı.

“AB BAZOUM’UN GÜVENLİĞİNDEN DARBELERİ SORUMLU TUTUYOR”

Borrell, “Avrupa Birliği, Nijer’deki darbe sonucu ortaya çıkan yetkilileri tanımıyor ve tanımayacak. Önder Bazoum demokratik olarak seçildi ve bu nedenle Nijer’in tek yasal Cumhurbaşkanı olmaya devam ediyor. Koşulsuz serbest bırakılmalı” Önderlik ve ailesinin güvenliğinden AB sorumludur.Darbecilerin anayasanın askıya alındığını ve demokratik kurumların tasfiye edildiğini beyan etmeleri, huzuru, istikrarı ve güvenliği olan Nijer devletini ve halkını zayıflatmaktadır. muhafaza edilmelidir” dedi.

BÜTÇE DESTEK VE GÜVENLİK ALANINDAKİ TÜM İŞBİRLİĞİ FAALİYETLERİ DURDURULMUŞTUR

AB’nin ülkedeki anayasal düzeni gecikmeden ve eksiksiz olarak geri getirmesi çağrılarını yineleyen Borrell, “Yaptırımların kabulü de dahil olmak üzere alınacak ECOWAS kararlarını desteklemeye hazırız. Nijer’in bütünlüğüne yönelik bu kabul edilemez saldırı” dedi. cumhuriyetçi kurumlar her zaman Avrupa Birliği ve Nijer için bir tehdittir.” Bu kapsamda bütçe takviyesine derhal ara verilmesinin yanı sıra güvenlik alanındaki tüm iş birliği faaliyetleri de derhal geçerli olmak üzere bir süreliğine askıya alınmıştır.

mamak-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu