Haber

Moldova Cumhurbaşkanı Sandu, ülkesinin benzeri görülmemiş zorluklardan geçtiğini söyledi

Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, ülkesinin benzeri görülmemiş zorluklardan geçtiğini söyledi.

Sandu, Romanya’ya yaptığı resmi ziyarette Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ile bir araya geldi.

Cotroceni Sarayı’ndaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Sandu, ülkesinin benzeri görülmemiş zorluklardan geçtiğini ve bugün Romanya’nın gelecekleri ve Avrupa’da barış için verdiği güçlü desteği her zamankinden daha fazla hissettiklerini söyledi.

Ukraynalı kahramanların onların kalkanı olduğuna değinen Sandu, Avrupa’nın insanların canını savunmak, birlik ve kararlılık sayesinde güçlü olduğunu vurguladı.

Kış arifesinde Kremlin’in iktidar şantajıyla karşı karşıya kaldıklarını, bir yıl boyunca kaos çıkarmak ve bölgeyi istikrarsızlaştırmak için mücadele verdiklerini belirten Sandu, bazılarının yeni bir güç kurmak için ülkesinin düşmesini istediğini söyledi.

Sandu, Moldova Cumhuriyeti’nin halkının azim ve dayanışması ile dostlarının da yardımıyla Avrupa Birliği yolunda dik, onurlu ve kararlı olduğunun altını çizdi.

Iohannis, Moldova Cumhuriyeti’ndeki demokratik düzene yönelik dış tehditlerin endişe verici olduğunu söyledi.

Geçen yıl 24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşı hatırlatan Iohannis, “Tarihi krizlerin olduğu bir dönemden geçiyoruz.” söz konusu.

Iohannis, Rusya’nın Moldova Cumhuriyeti’ni istikrarsızlaştırma girişimlerini kesin bir şekilde kınadığını yineleyerek, Moldova’nın bu zorluklar karşısında yalnız olmadığını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu