Haber

Çin, ABD Kongre Üyesi Michael McCaul’a Yaptırımlar Aldı

PEKİN, 14 Nisan (Xinhua) — Çin, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Cumhuriyetçi Başkanı Michael McCaul’a karşı önlem almaya karar verdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, McCaul’un son yıllarda sık sık Çin’in iç işlerine müdahale eden ve ülkenin çıkarlarına zarar veren açıklamalarda ve eylemlerde bulunduğunu söyledi.

Açıklamada McCaul, geçtiğimiz günlerde Çin’in Tayvan bölgesini ziyaret ederek tek Çin ilkesini ve Çin ile ABD arasındaki üç ortak deklarasyonu ciddi şekilde ihlal ederek Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ciddi şekilde baltalamış ve “Tayvan’ın bağımsızlığından yoksun bırakılmıştı”. Muhalif ayrılıkçı güçlere önemli ölçüde yanlış sinyal gönderen bir heyete liderlik ettiği belirtiliyor.

Açıklamada, Çin’in Dış Yaptırımlar Yasası’nın 3, 4, 6 ve 15. bölümleri uyarınca McCaul’a karşı önlem almaya karar verdiği bildirildi.

Açıklamada, McCaul’un Çin’deki taşınır, gayrimenkul ve diğer tüm varlıklarının dondurulacağı ve Çin’deki tüm kurum ve kişilerin McCaul ile ticaret ve işbirliği yapmasının yasaklanacağı belirtildi. McCaul’un Çin vizesi alması veya ülkeye girmesi de yasaklandı.

McCaul’a karşı alınan önlemler Perşembe günü yürürlüğe girdi.

haber-armutlu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu