Yaşam

Buca Belediyesi, 16. Belenbaşı Yörük Kültürü Tanıtma ve Kiraz Şenliği’ne hazır

Buca Belediyesi , merhum Belenbaşı Muhtarı İsmet İlhan anısına bu yıl 16.’sı düzenlenecek Belenbaşı Yörük Kültürü Tanıtma ve Kiraz Şenliği’nin hazırlıklarını tamamladı. Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Türk Halk Müziğinin sevilen isimlerinden Sümer Ezgü’nün sahne alacağı festivale tüm İzmirlileri davet etti.

Buca Belediyesi Belenbaşı Yörük Kültür Tanıtma ve Kiraz Şenliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Buca Belediyesi konutları ve Belenbaşı Muhtarlığı’nın desteğiyle bu yıl 16’ncı kez gerçekleştirilecek. Yörük kültürünün nadide bedellerinin hayat bulacağı festivalde, 1999 yılında hayatını kaybeden Belenbaşı Muhtarı ve Ege Bölgesi İzmir Yörük Türkmen Federasyonu Lideri İsmet İlhan anısına düzenlenecek. Geçen Kasım ayında bir kalp krizi.

RENKLİ ETKİNLİKLER

Festival, 4 Haziran Pazar günü kortej yürüyüşü ile başlayacak. Halk oyunları, keşkek dövme, Belenbaşı Yörük Köy Tiyatrosu’nun gösterisi gibi renkli etkinliklerin yer alacağı festival, konserlerle devam edecek. Katılımın yoğun olması beklenen festivalde en iyi kiraz üreticisi de seçilecek.

KONSERLERE DE KATILIM YAPILACAK

Türk Halk Müziğinin değerli isimlerinden Sümer Ezgü’nün konser vereceği festival kapsamında sanatçılar Bahar Almaç, Zeynep İlhan, Kemal Özgün, Fatoş Kadıoğlu ve Belenbaşı Köyü sanatçıları Yavuz İlhan ve Abdullah İnanç da sahne alacak. sahne.

İZMİR’E DAVET

Yörüklerin Buca’nın en değerli değerlerinden biri olduğunu ifade eden Başkan Erhan Kılıç, “Bu kültürü yaşatmak için elimizden geleni yapıyoruz. Festival de bunun bir parçası. Tüm hemşehrilerimi bekliyoruz. İzmir, 4 Haziran Pazar günü yapılacak festivalimize.”

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

kamanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu